بچه های بهشت

خدایا بر محمد و آلش رحمت فرست
و ایمان مرا به کاملترین مراتب ایمان برسان
و یقینم را فاضلترین درجات یقین ساز
و نیتم را به بهترین نیتها و عملم رابه بهترین اعمال ترفیع ده
خدایا به لطف خود نیتم را کامل و خالص ساز
و یقینم راثابت و پا برجاى دار و به قدرت خود آنچه را که از من تباه شده اصلاح فرماى

"بچه های بهشت؛ به هیچ نهاد و سازمانی وابسته نیست و بصورت شخصی اداره می شود"

نوای بینوایی .آ سید مرتضی آوینی...
عضویت
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

روش های جذاب سازی جلسه

يكشنبه, ۲۴ اسفند ۱۳۹۳، ۱۱:۳۹ ق.ظ

برای برگزاری یک جلسه موفق نکاتی هست که مربیان و سرگروه های عزیز باید بدانند. در این پست سعی کردیم تا نکاتی را جهت جذاب سازی جلسات بیان کنیم.

روحیه و علاقه ی سرگروه به علم آموزی و هدایتگری

از جمله این نکات، اجازه بدید نکته ای عرض کنم که به خود شخص سرگروه بر می گردد. حالا شاید شما تعجب بکنید بگید خوب جلسه جلسه ای است که برای نوجوان ها یا جوان ها گرفته می شود و باید شما نکته ای را بگید که فی الواقع مسئله ای را در نوجوان برای ما بازگو بکنه. اما من اولین نکته را از خود سرگروه شروع می کنم چرا که اگر شخص سرگروه فاقد یک سری مزایا باشد جلسه او از جذابیت لازم برخوردار نیست. اولین خصوصیتی که در جذبه جلسه شما کمک می کنه اون روحیه ی شماست و علاقه ی شماست نسبت به علم آموزی و هدایت گری. هر چقدر سر گروه نسبت به علم آموزی و هدایتگری مخاطبین دلسوزتر و عاشقانه تر باشه جلسه او مفید فایده تر است. یک سرگروهی که با خستگی و بی حوصلگی و بی رغبتی میاد مطلب را به مخاطب منتقل می کنه مخاطب را هم بی حوصله می کند. اما اون سرگروهی که با حوصله و با عشق به اون ریزه کاری های مسئله هم دقت می کنه و از هیچ نکته ای برای ارتقای کیفیت جلسه دریغ نمی کنه و غفلت نمی کنه، او می تونه یک سرگروه موفق در اداره جلسه باشه. لذا عشق به علم آموزی و هدایتگری یکی از اون نکاتی است که جلسه شما را جذاب می کنه.

خلاقیت و ابتکار سرگروه

نکته دیگر خلاقیت و ابتکار عمل سرگروه است. سرگروه قبل از جلسه بایستی فضای جلسه، مکان جلسه، زمان برگزاری جلسه را طوری تنظیم بکنه که حالت یکنواختی و بی حوصلگی برای مخاطب را بوجود نیاره. البته این نکته نکته خوبی است، که شما اگر در مسجد جلساتتون را تشکیل می دید یک جایی را مشخص بکنید ویژه گروه خودتون، بگونه ای که وقتی نیرو وارد مسجد می شه چشمش خود به خود به اون سمت بچرخه  ناخودآگاه، چون همیشه شما اونجا جلسه را تشکیل می دید. خوب این از  نظر روانی تأثیر خوبی را می تونه در نیروی شما بگذاره که پابند جلسات شما بشه. اما این مسئله هم در کنار این موضوع قابل تأمل است، که شما از باب تنوع می توانید جلساتتون را حتی در مکانهای دیگر برگزار بکنید، در یک امامزاده ای، در مزار شهدا، حالا بستگی به اون موضوعی داره که شما مطرح می کنید. یک وقت موضوع شما موضوع آشنایی با سیره شهداست، خوب چقدر زیباست که شما این جلسه را در کنار مزار شهدا برگزار کنید. یا یک وقت موضوع شما موضوعِ توسل است، چه نیکوست این جلسه را در کنار امامزاده ای یا حرم امامی حتی برگزار بکنید. تنوع در مکان اینگونه خلاقیت ها باعث بالا رفتن جذبه کلاس می شه. البته خلاقیتها، محدودیت نداره. سرگروهی ممکنه حتی با استفاده از نقاشی، استفاده از بعضی تصاویر، استفاده از بعضی از فیلمها و خیلی مسائل دیگه جذابیت کلاسش را بالا ببره. این خلاقیت سرگروه، در جذابیت کلاس بسیار مؤثر است. نکته دیگر که جذابیت کلاس را بالا می بره استفاده از وسایل کمک آموزشی است، مثل تخته، مثل اسلاید، مثل ویدئو پروژکشن، مثل بعضی مسائل دیگر. که می تونه براحتی بعضی موضوعات را به تصویر بکشه برای مخاطب و ملموس او بکنه و در حافظه مخاطب انها را ماندگارتر بکنه.

تنوع در بیان مسائل

از جمله مسائل دیگه تنوع در بیان مسائل است، شما وقتی که می خواهید جلسه تون جلسه جذابی باشه، هیچوقت موضوع تون را در یک قالب خاص دنبال نکنید. قالبهایی که شما می توانید استفاده بکنید و موضوعتون را در آن بگنجانید بسیار متنوع و زیادند، بستگی داره سرگروه چقدر در این موضوع مطالعه و تحقیق و کنکاش کرده باشه. بعنوان مثال برای شما عرض بکنم اگر شما بخواهید موضوع نماز را برای مخاطبتون بیان بکنید و او را تشویق به نماز خواندن بکنید، ممکن است یک جلسه بیاید و این مسئله را مطرح کنید که بله، بچه ها نماز بخوانید این حدیث را داریم این آیه قرآن را داریم و خداحافظ شما. جلسه بعد وقتی می خواهی دوباره این موضوع را بیان بکنی احساس می کنی دیگه مطلبی برای گفتن نداری. اما غافل از اینکه ما باید برای بیان یک موضوع از قالبهای متنوع استفاده بکنیم. یک جلسه شما با استفاده از الگوسازی و الگودهی مسئله نماز را مطرح می کنید. در یک جلسه با استفاده از بیان ثواب نماز و عاقبت نماز خواندن نخواندن، موضوع نماز را برای مخاطب منقح می کنید. در جلسه دیگری با استفاده از سیره شهدا این کار را می کنید، در جلسه دیگری با استفاده از داستان بزرگان ممکن است این کار را بکنید، در جلسه دیگر حتی به صورت عملی، آنها را با طریقه نماز خواندن و کیفیت نماز خواندن آشنا بکنید با طرق مختلف و قالبهای مختلف یک موضوع واحد را شما می توانید به مخاطب منتقل بکنید. این تنوع می تونه جذبه کلاس شما را بالا ببره.


استفاده از فنون فن بیان

 البته غفلت از این مسئله هم نداشته باشیم که بیان و فن بیان سرگروه در جذابیت جلسه بسیار مؤثر است. لذا ان شاءالله فرصتی هم باشه در این موضوع فن بیان کنکاش و تحقیق و پژوهش صورت بگیره. سرگروه با استفاده از فنونی که در فن بیان موجوده و قابل استفاده است اون جذابیت کلاس را بالا ببره. از جمله نکاتی که در این مسئله فن بیان اساتید بیان می کنند این است که شما هیچ وقت مستقیم و اول کار، اول جلسه موضوعتون را رو نکنید، اجازه بدید مخاطب درگیر بشه با اون موضوع و خودش به موضوع جلسه پی ببره. بعنوان مثال خدمت شما عرض بکنم؛ مثلا شما می خواهید شخصیتی را به مخاطب معرفی بکنید. می تونید از همون اول بگید که بچه ها من می خواهم شخصیت شهید بهشتی را به شما معرفی بکنم. می تونید اسم شهید بهشتی را نیاورید. از جمله مسائلی که در فن بیان مطرح می شه همین است. شما می تونید اینگونه بیان کنید که بچه ها من می خواهم شخصیتی را به شما معرفی بکنم که در سن 12 سالگی برای مردم روستا سخنرانی می کرد. در سن نوجوانی آنقدر مردم او را قبول داشتند بعنوان عالم و شخص عاقل که حتی به او اجازه دادند کدخدای روستا را عوض بکند. من شخصی را می خواهم به شما معرفی کنم که هم تحصیلات دانشگاهی داشت  هم تحصیلات حوزوی، شخصی را به شما معرفی بکنم که به چند زبان زنده دنیا مسلط بود و خصوصیات دیگر، بعد بگید این شخصیت شهید بهشتی بود. وقتی شما این مقدمه چینی را می کنید خود به خود ذهن مخاطب بیشتر درگیر موضوع می شه که البته خوب این فنون در مسئله فن بیان بسیارند که سرگروه با استفاده از این فنون می تونه براحتی جذبه کلاس را بالا ببرد.

منبع: صالحین خیبری

نظرات (۲)

سلام رفیق
درتصویرطرزچیدمان حلقه بسیار نادرست است باید متربی پشت سرمربی نباشد
پاسخ:
بله درسته بزرگوار
شاید فضا یکم کوچیک بوده.
ممنون از دقت نظرتون...
دمت گرم بابا
خیلی خوب بود

قول بدین هر کدوم از موضوعات مطرح شده رو جداگانه و مفصل بحث کنید...

ممنون
پاسخ:
سلام
ممنون بزرگوار
اشاءالله

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">